Informacje / Kontakt

Już jest multimedialna pomoc dydaktyczna Młody Hydrolog

Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przygotował propozycję multimedialnej pomocy dydaktycznej Młody Hydrolog dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Projekt dofinansowany został przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu priorytetowego - Edukacja Ekologiczna.


„Młody hydrolog” to bezpłatna multimedialna pomoc dydaktyczna składająca się z bazy wiedzy, słowniczka i gry dydaktycznej przygotowana w dwóch formach: pakietu z papierową grą planszową oraz pełnej wersji internetowej uruchomionej na dedykowanej stronie internetowej www.mlodyhydrolog.pl.

Celem tej pomocy jest dostarczenie wiedzy o wodzie, wzbudzenie emocji i zachęcenie do osobistego zaangażowania uczniów w sprawy środowiska. „Młody Hydrolog” ma wspomagać edukację formalną i jest oparty na podstawie programowej kształcenia ogólnego dzieci w klasach I-III szkoły podstawowej.

Część merytoryczna projektu czyli „baza wiedzy” została podzielona na cztery bloki tematyczne:
 1. Woda to życie
 2. Jak wykorzystujemy wodę
 3. Jakość naszych wód
 4. Chronimy i oszczędzamy wodę
Tematyka bloków jest szeroka i dotyczy znaczenia wody w życiu człowieka i innych organizmów, jej specyficznych właściwości, jakości wody w Polsce i na świecie oraz zanieczyszczenia wód i działań związanych z ich ochroną i oszczędzaniem. Każdy blok tematyczny obejmuje 20 zagadnień związanych z wodą, co łącznie pozwala na omówienie 80 ważnych dla hydrologii zagadnień. Każdemu zagadnieniu poświęcona jest jedna multimedialna plansza. Dodatkowo w bazie wiedzy znajduje się:
 1. 50 prostych doświadczeń
 2. 80 ciekawostek
 3. 20 filmów
 4. 442 zdjęcia
W skład pakietu wchodzi również multimedialny słowniczek z 127 terminami, które podczas analizy treści poszczególnych plansz, mogą być niejasne dla niektórych uczniów.

Materiały przygotowane są w taki sposób, aby można było korzystać z nich w całości lub w częściach. Treści znajdujące się na poszczególnych planszach pozwolą poszerzyć i uatrakcyjnić pracę z uczniami zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych. Cennym elementem są propozycje ćwiczeń do wykonania przez uczniów samodzielnie w domu lub podczas zajęć na terenie szkoły. Ćwiczenia obejmują doświadczenia i obserwacje przyrodnicze związane z wodą i środowiskiem wodnym.

Wszystkie treści podane są w przejrzysty sposób w atrakcyjnej szacie graficznej uwzględniającej stosowne środki przekazu dostosowane do wieku odbiorców. Teksty można przeczytać lub odsłuchać w postaci nagrania lektorskiego. Dodatkowo dzieci mogą posłuchać dźwięków związanych z wodą i przyrodą. Teksty zostały wzbogacone odpowiednimi zdjęciami, rysunkami oraz schematami.

W skład pakietu gry planszowej rozsyłanego do szkół podstawowych wchodzą:
 1. 4 plansze
 2. Płyta DVD z bazą wiedzy i słownikiem tematycznym
 3. Poradnik metodyczny ze scenariuszami lekcji
 4. 320 żetonów
 5. 80 kart z pytaniami
 6. 4 karty z poprawnymi odpowiedziami
 7. 4 kostki do gry
 8. 16 pionków
 9. Instrukcja gry
 10. Plakat
Na stronie internetowej www.mlodyhydrolog.pl znajduje się:
 1. Gra z pytaniami czytanymi przez lektora
 2. Baza wiedzy (80 plansz)
 3. Słownik (127 haseł)
 4. Rankingi: szkół, uczniów, klas
 5. Strefa dla nauczycieli a w niej po zarejestrowaniu i zalogowaniu nauczyciel znajdzie:
  1. poradnik metodyczny w formie elektronicznej
  2. Dyplom do druku
  3. Możliwość generowania prostych haseł dla uczniów (hasła zostaną wysłane emailem na adres podany przy logowaniu)
zobacz opinię merytoryczną

W ramach realizacji projektu Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej rozesłał Multimedialna pomoc dydaktyczna Młody Hydrolog do 9 900 szkół podstawowych w całej Polsce. Kampania medialna (banerowa) Młodego Hydrologa będzie prowadzona do 30 grudnia 2014 r. na stronie internetowej tygodnika Głos Nauczycielski (www.glos.pl) oraz na portalu skierowanym dla rodziców www.familie.pl

zobacz plakat
zobacz zawartość pomocy


Kontakt:
Katarzyna Baczewska
Koordynator Projektu
e-mail: Katarzyna.Baczewska@kzgw.gov.pl
tel. +48 22 37 20 280

Daniel Kociołek
Rzecznik prasowy
e-mail: daniel.kociolek@kzgw.gov.pl
tel. +48 (22) 37 20 211 lub +48 669 986 516


powrót »